Vlasta Peterková

(nar. 1946)

Absolvovala JAMU v Brně r. 1968, obor herectví. Od. r. 1968 angažována ve Státním divadle v Brně, kde byla do roku 1981. Potom odešla do Prahy. V Brně hrála hlavní role především v klasickém činoherním repertoáru: Generálka v Čechovově Platonovovi, Kleopatra v Shakespearově Antonius a Kleopatra, Yerma v F. G. Lorca: Yerma (cena za herecký výkon) atd. Pohostinsky vystoupila jako Aldonza v muzikálu Muž z kraje La Mancha v Divadle ABC v Praze.

V HD Karlín působí od roku 1991. Zde vystupovala hlavně v muzikálech, např. Jacquelina v Camolettiho hudební komedii Povečeříme v posteli, paní Pearceová v My Fair Lady, Mme Troubelová v muzikálu H. Fiersteina a J. Hermana Klec bláznů (orig. La Cage aux Folles), Máma Morton v muzikálu Chicago, hofmistryně Ofka v muzikálu Noc na Karlštejně. V soukromých pražských produkcích nastudovala např. Matku představenou - hlavní role v broadwayském muzikálu Jeptišky (1997, Divadlo J. Grossmana).

Vytvářela rozhlasové, televizní i filmové role. V Čs. rozhlase jsou inscenace, na kterých se zúčastnila, zařazeny do zlatého fondu. Účinkovala např. ve filmu Byl jednou jeden polda a v TV seriálu Četnické humoresky. Byla nominována na cenu za nejlepší dabing v roce 1996. V muzikálu Jekyll & Hyde hraje lady Beaconsfieldovou.