Petr Kostka

narozen 11.6.1938 v Říčanech u Prahy

Pochází z hereckého rodu. Rodiče, prarodiče, všichni herci. Od roku 1960 byl členem Městských divadel pražských kde získal školu zkušených herců jako byli Václav Voska, Rudolf Deyl ml., Svatopluk Beneš, Lubomír Lipský, Josef Bek a mnoho dalších. V roce 1974 přechází na 20 let do Národního divadla, kde má to štěstí pracovat pod vedením vynikajících režisérů jako je Jaromír Pleskot a Miroslav Macháček (inscenace: Hamlet, První stránka, Soud lásky, Dáma skřítek, Vévodkyně valdštejnských vojsk, Naši furianti, Vojna a mír). Nyní je ve stálém angažmá v Divadle na Vinohradech. Po celý život spolupracoval i s filmem, televizí, rozhlasem a dubbingem. Za svou práci byl oceněn medailí Zlatý krokodýl (1983), medailí J. K. Tyla, Zlatou růží za mluvené slovo, titulem zasloužilý umělec (1989), cenami za dubbing cenou Českého rozhlasu a cenou Thálie (2003).

Filmy – Probuzení, Vyšší princip, Zelené obzory, Zítra vstanu a opařím se čajem, Bláznova kronika, Paleta lásky a další.
ČT – Spor herečky Kvapilové, Synové a dcery Jakuba Skláře, Inženýrská odysea, Sanitka, Pojišťovna štěstí, řada pohádek a další.
Dubbing – Fanfán Tulipán, Ďáblova kráska, Hercule Poirot…
Č rozhlas – Chrám Matky Boží v Paříži, a další četby na pokračování.
Divadlo v posledních letech – Chvíle pravdy, Famílie, Noc na Karlštejně, Smíšené (po)city, Návštěvník.