Oldřich Kříž

Začínal jako člen operního sboru v divadle F. X. Šaldy v Liberci. Vystudoval Státní konzervatoř - absolutorium v roce 1987. V té době byl již dvě sezony angažován jako sólista opery Jihočeského divadla v Českých Budějovicích.

V roce 1994 byl angažován jako sólista Státní opery Praha, kde byl jeho prvním výrazným úspěchem Poeta v Rossiniho opeře Turek v Itálii v režii Josefa Bednárika. Po vynikajících ohlasech i u odborné kritiky mu byly přiděleny další velké role - Figaro, Taddeo, Guglielmo, Ping, Sharpless, Belcore, Valentin, dr. Falke, Germont. Velkým úspěchem bylo i ztvárnění role Williama v opeře P. Glasse Pád domu Usherů. V současné době vystupuje v Národním divadle ve světové premiéře opery Emila Viklického Máchův deník a ve spolupráci s bratry Formanovými nastudoval, také pro Národní divadlo, světovou jevištní premiéru opery P. Glasse Kráska a Zvíře.

Kromě mnoha divadel České republiky hostoval i v zahraničí, v Německu (Zwickau - Scarpia, Gorlitz-Schaunard), v Irsku (Ireland opera Dublin - Ščelkalov, Stárek), a častěji ve Francii (Montpellier - Stárek v Jenůfě, Nantes - Šiškov, sedmirole v opeře N. Karetnikova Till Uelenspiegel, Tomskij, Harašta a Stolcius v opeře Soldaten M. Gurlitta). Díky svému renomé byl pozván i na benefiční koncert pro Nadaci O. Havlové v Bonnu, za přítomnosti prezidenta R. von Wiezsäckera, s filharmonií města Kolín nad Rýnem za řízení dirigenta Jamese Conlona.

Oldřich Kříž žije trvale v Českých Budějovicích, je ženatý, má dceru a syna ve věku 22 a 19 let.