Oldřich Král

sólista, HD Karlín
narozen 1948

Absolvoval studia v Praze na Státní konzervatoři hudby - obor operní zpěv, operní režie. Roku 1968 měl konkurz do sboru na prestižní wagnerovský festival v Bayreuthu. Roku 1969 byl přijat do Hudebního divadla v Karlíně a Nuslích. První role - poručík Niki v operetě Oscara Strausse Kouzlo valčíku. Zastával první tenorový obor až do roku 1989.

Ztělesnil řadu operetních rolí - Paganini v Lehárově stejnojmenné operetě, Bolo v Polské krvi Oskara Nedbala, Eisenstein ve Straussově Netopýru, Milan v Nedbalově Vinobraní, Vévoda ve Straussově Noci v Benátkách atd. V určitých operetách hrál postupem času až několik rolí - např. ve Veselé vdově Rosillona, hraběte Danila, St. Brioche, barona Zetu. Později hrál role charakterní - např. Otakar ve Straussově Cikánském baronovi, kníže Felice v Lehárově Paganinim, Dr. Falke v Netopýrovi, kníže Populescu v Kálmánově Hraběnce Marici (1998), Čang v Zemi úsměvů (2000).

Vystupuje též v muzikálech. Vystupoval externě i v jiných divadlech - v Plzni, v Ostravě. Spolupracoval také s Pražskou zpěvohrou, kde vytvořil několik operních rolí, např. Prince v Rusalce Antonína Dvořáka. V muzikálu Jekyll & Hyde vystupuje jako generál lord Glossop.