Jan Ježek

sólista

Po svém prvním desetiletém angažmá v divadle J. K. Tyla, kde vytvořil řadu hlavních rolí v operetách a muzikálech, přišla nabídka z Hudebního divadla v Karlíně. Zde na něj čekaly krásné role jako: Bolo v Polské krvi, Danilo ve Veselé vdově, Edwin v Čardášové princezně, Eisenstein v Netopýrovi a další. V roce 1991 se stal sólistou Státní opery Praha a během angažmá na této scéně se představil jako: Cassio v Otellovi, Leartes v Mignonu a jako Števa v Její pastorkyni. Jeviště Státní opery neopustil ani poté, co si zvolil dráhu umělce bez pevného angažmá a působil zde v rolích jako: Pedrillo v Mozartově Únosu ze Serailu, Šujskij v Borisi Godunovi, Tichon v Kátě Kabanové a také na scéně Státní opery jako Eisenstein v klasické operetě Netopýr.

Je stálým hostem opery Národního divadla v Praze a divákům se zde představil mimo jiné v roli Števy v Jenůfě, Alfréda v La Traviatě a v inscenacích oper Carmen, Prodaná nevěsta, Rusalka, Dalibor, Kouzelná flétna a v letošní divadelní sezoně jako Hauk v úspěšné premiéře opery Věc Makropulos.

V roce 1992 Jan Ježek dostal příležitost ztvárnit hlavní postavu Jeana Valjeana v muzikálu Les Misérables v české premiéře na scéně Divadla na Vinohradech, poté ještě při druhém pražském nastudování v roce 2003 a v současné době, do třetice na jevišti Městského divadla Brno. Jean Valjean se stal jeho životní muzikálovou rolí. Od roku 1992 uskutečnil se svojí jevištní partnerkou Pavlou Břínkovou přes 500 společných koncertů. Nelze ani opomenout jeho hostování na zahraničních koncertních a operních scénách v SRN, Rakousku, Holandsku, Itálii, Norsku, Francii, Japonsku a USA. Je držitelem ceny Thálie za rok 1999 v oboru opereta – muzikál.

V operetě Polská krev (premiéra v září 2009 v Hudebním divadle Karlín) ztvárnila roli Wlastka, Bolova komorníka.