Alexander Frey

dirigent

Narozen 1961 v Evanstonu ve státě Illinois. Nyní žije v Berlíně.

Alexander Frey studoval na univerzitě v Michiganu u Gustava Meiera (dirigování) a Roberta Glasgowa (varhany). V obou oborech získal titul Bachelor and Master of Music degrees. Studoval také hru na klavír u legendárního profesora Gavina Williamsona (Williamson sám byl studentem věhlasných učitelů, jako např. Artura Schnabela, Wandy Landowské, či Ethel Laginské a vystupoval jako sólista s mnohými americkými i evropskými orchestry). Dalším uměleckým studiem jej provázeli dva velikáni světové hudby: John Mauceri, u kterého studoval dirigování a se kterým později pracoval jako dirigent-asistent, a zejména Leonard Bernstein, s nímž se soustředil zejména na studii jeho díla. Alexander Frey obdržel několik státních vyznamenání, mezi jinými například Presidential Scholar in the Arts (prezidentské vyznamenání) či Outstanding Musicianship Award od Národní jazzové asociace. Vzhledem k obrovské poptávce po Freyově práci je možné našeho dnešního hosta vidět a slyšet na mnoha pódiích světových operních domů a koncertních sálů od Hollywoodu a Broadwaye přes Londýn až po Káhiru. Přední hudební odborníci jej považují za jednoho z nejvšestrannějších dirigentů světa. Dirigoval mimo jiné orchestry v New Yorku, Soulu, Rio de Janeiru, Benátkách atd.

V letech 1992 ­ 1996 byl Alexander Frey uměleckým ředitelem jednoho z nejrenomovanějších německých divadel Berliner Ensemble.

A v letech 1996 ­ 2001 byl maestro Frey šéfdirigentem Římského filharmonického orchestru.

Během své kariéry nastudoval desítky operních, muzikálových a koncertních děl. Z nejznámějších můžeme vzpomenout Bernsteinova Petera Pana, West Side Story, mnoho filmové hudby (Between Two Worlds ­ E. W. Korngolda) a jiné.